|
17 lutego ukazało się rozporządzenie ministra zdrowia (Na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z 6 września 2001r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach [Dz. U. Nr 126, poz.1384 oraz z 2003r. nr 45, poz 391 i nr 199, poz.1938)] dotyczące szczegółowych wymagań sanitarnych, jakimi powinny kierować się placówki, oraz sposobów postępowania w celu zapobiegania chorobom zakaźnym i zakażeniom.
Do placówek o których mowa w ustawie zaliczamy: gabinety lekarskie, stomatologiczne, salony kosmetyczne, fryzjerskie, tatuażu, oraz odnowy biologicznej Sterylizację powinno się przeprowadzać w autoklawach, posiadających certyfikat CE oraz powinny być wyprodukowane zgodnie z wymogami normy europejskiej EN 13060 (norma EN 13060 dzieli autoklawy na klasy (B, S, N) oraz wsady na typy (A,B)) dotyczącej małych sterylizatorów parowych. Autoklawy parowe zapewniające odpowiednie parametry pracy: para wodna powstaje z destylowanej i osiąga temperaturę do 134◦C w odpowiednim czasie i właściwym ciśnieniu gwarantuje pełną kontrolę procesu sterylizacyjnego oraz najwyższy poziom czystości mikrobiologicznej sterylizowanych przedmiotów. Do sterylizacji nie należy stosować urządzeń, w których nie jest możliwa kontrola procesów sterylizacji takich jak: „ sterylizatorów kulkowych „ oraz tzw. sterylizatorów na suche, gorące powietrze. Niewskazane jest sterylizowanie w autoklawie narzędzi chromowanych lub niklowanych (można stosować sterylizację przy pomocy gorącego powietrza). Dlatego warto zainwestować w instrumenty ze stali szlachetnej oraz frezy diamentowe. Autoklaw jest najlepszą i najpewniejszą metodą sterylizacji. Najważniejszym kryterium przy wyoborze autoklawu jest ilość i rodzaj narzędzi, jakie zamierzamy sterylizować. Niedopuszczalne jest np. sterylizowanie wsadów typu A w autoklawie klasy N. Najczęściej na rynku pojawiają się urządzenia o pojemności komory od 5 do 25 litrów, sklasyfikowane jako N, S, lub B. Poszczególne klasy, informują o tym, jaki rodzaj narzędzi może być sterylizowany w danym autoklawie.
Klasa N
Klasa S
Klasa B przeznaczony do sterylizacji wszystkich opakowanych i nie opakowanych, litych, wgłębionych i porowatych. źródło: |
|