Test Helix jak go wykonać i po co?
Kiedy należy wykonać sprawdzenie autoklawu testem Helix?
Jak prawidłowo wykonać test Helix?
Gdzie można zakupić test Helix do autoklawu?
Uruchomienie zimnego autoklawu powinno być poprzedzone jego sprawdzeniem, które potwierdzi skuteczność przeprowadzanych w nim procesów sterylizacyjnych. Do tej czynności używamy najczęściej dwóch rodzajów testów chemicznych – Helix lub Bowie&Dick (B&D). Dziś słów kilka o teście Helix – czym on jest, dlaczego musimy go wykonywać przed rozpoczęciem sterylizacji narzędzi i jak prawidłowo wykonać test Helix w autoklawie?
Charakterystyczna, zwinięta w rulon plastikowa rurka, zakończona kapsułą, w której umieszczany jest pasek testowy, to właśnie test Helix. Jego specyficzna konstrukcja ma za zadanie utrudnić parze wodnej, która jest kluczowym czynnikiem sterylizującym w autoklawie medycznym, dotarcie do paska testowego zamkniętego w kapsule znajdującej się na końcu rurki. Prawidłowo działający autoklaw poradzi sobie z zadaniem bez żadnego problemu, dając jednocześnie gwarancję swej sprawności i gotowości do pracy. Tu warto przypomnieć, iż narzędzia medyczne można sterylizować wyłącznie w sprawnym autoklawie i stąd właśnie konieczność weryfikacji jego stanu technicznego. Taką weryfikację zobowiązani jesteśmy wykonać każdorazowo gdy zaczynamy pracę z zimnym autoklawem (czyli takim, który nie pracował od co najmniej 4 godzin).
Jak prawidłowo wykonać test Helix? Po pierwsze należy włączyć autoklaw i wykonać w nim tzw. proces rozgrzewający, gdyż tego typu testu nie powinno wykonywać się w zimnym urządzeniu. W tym czasie mamy okazję, by spokojnie przygotować test Helix do pracy. Odkręcamy więc kapsułę, odrywamy jeden pasek testowy z bloczka i składamy go zgodnie z instrukcją obsługi dołączoną do opakowania. Następnie zakręcamy kapsułę i gdy autoklaw rozgrzeje już swą komorę, umieszczamy test w jej wnętrzu. Zamykamy drzwi autoklawu i wybieramy na programatorze program służący do wykonania testu Helix. Po jego uruchomieniu resztę pracy wykona już sam autoklaw, zaś my zobowiązani będziemy jedynie do wyciągnięcia testu z komory po zakończeniu cyklu i weryfikacji skuteczności jego wykonania. Przebarwione na czarno paski testowe zaświadczają, że autoklaw można bezpiecznie używać, zaś nieprzebarwione lub niekompletnie przebarwione paski informują, że mamy problem. Co wtedy? Zanim oddamy autoklaw do serwisu powinniśmy sprawdzić czy to on rzeczywiście jest źródłem niepowodzenia. Zdarza się bowiem, że paski testowe są uszkodzone z powodu ich złego przechowywania lub przeterminowania. Sama rurka także ma określony termin przydatności, który oscyluje w okolicy 250 cykli. Warto to sprawdzić, jak również wykonać kolejny cykl sprawdzający autoklaw z użyciem wieloparametrowego testu chemicznego klasy 5. Jeżeli wyjdzie on prawidłowo zalecane jest kupno nowego testu Helix i powtórzenie nim badania. Dopiero gdy upewnimy się, że problem nie leży po stronie testów tylko urządzenia, pozostanie nam kontakt z serwisem, który odnajdzie źródło awarii.
Oczywiście proces rozgrzewający jak i sam test Helix wykonujemy przy pustej komorze sterylizacyjnej, gdyż jak wspomnieliśmy nie wolno nam sterylizować narzędzi zanim nie potwierdzimy skuteczności działania autoklawu.
A gdzie kupić test Helix i ile on kosztuje? Zapraszamy do naszego sklepu, w którym nie tylko poznacie Państwo odpowiedź na to pytanie ale i bez problemu go kupicie.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog